- Advertisement -
Правда

Огромна експлозија во Бејрут каде загинаа повеќе од 100 луѓе, имало тони опасен нитрат во пристаништето

264views

Во огромната експлозија, што се случи вчера во Бејрут, уби повеќе од 100 луѓе, а повредени се повеќе од 4.000, пренесува АФП, повикувајќи се на либанскиот Црвен крст.

Advertisement

Високо експлозивен материјал се чувал во магацини

Спасувачките служби во Бејрут копаат низ урнатините во потрага по преживеани по моќната експлозија што го потресе либанскиот главен град во вторникот вечерта, при што загинаа повеќе од 100 луѓе и беа повредени повеќе од 4.000, а официјалните лица очекуваат бројот на загинатите да продолжи да расте.

Експлозијата во магацините покрај пристаништето каде што се чуваше високо експлозивниот материјал беше најсилната експлозија низ годините во Бејрут, град веќе погодена од економската криза и растот на пандемијата на коронавирус.

Претседателот Мишел Аун рече дека 2.700 тони амониум нитрат, користени во ѓубрива и бомби, биле чувани во пристаништето шест години без да бидат преземени безбедносни мерки, велејќи дека тоа е „неприфатливо“.

Тој свика итен вонреден состанок на Владата за среда.

Погледнете како изгледа Бејрут по огромната експлозија:

Огромна експлозија во Бејрут – Работник

„Ова е огромна катастрофа“

Официјалните лица не откриваат што го предизвикало пламенот што ја активирал експлозијата. Извор за безбедност и локални медиуми велат дека сето тоа било предизвикано од заварување на работа што се преземала во еден дел од магацинот.

„Она што ние сме сведоци е огромна катастрофа“, рече водачот на либанскиот Црвен крст, Џорџ Кетани, за ТВ Мајадин. „Има жртви и повредени секаде“, рече тој.

Неколку часови по експлозијата, што се случи во 6 часот после пладне по локално време, пожарот сè уште гори во пристаништето, фрлајќи портокалов сјај во ноќното небо во текот на ноќта додека хеликоптерите летаа над градот и одекнуваа сирени од брза помош.

Експлозијата ги оживеа спомените од граѓанската војна во 1975-1990 година, кога Либанците беа изложени на тешка артилерија, напади со автомобил-бомби и израелски воздушни напади. Влијанието на експлозијата беше толку силно што некои жители сметаа дека станува збор за земјотрес.

Ранетите луѓе оделе по улиците

Ранети, збунети и со солзи, бројни жители на либанската престолнина излегоа по улиците во потрага по своите најблиски.

„Експлозијата ме фрли неколку метри. Бев запрепастен и покриен со крв. Тоа потсетуваше на слики од експлозијата за која бев сведок пред амбасадата на САД во 1983 година“, рече дизајнерот на Бејрут, Худа Баруди.

Премиерот Хасан Диаб вети дека ќе утврди одговорност за смртоносната експлозија во „опасните магацини“, додавајќи дека одговорните ќе „платат за тоа“.

Американската амбасада во Бејрут ги предупреди жителите да известуваат за ослободување на токсични гасови во експлозијата, повикувајќи ги луѓето да останат во своите домови и да носат маски ако е можно.

Голем број исчезнати

„Многу луѓе недостасуваат. Луѓето ги повикуваат службите за итни случаи да се распрашуваат за своите најблиски, а потрагата е тешка, особено во текот на ноќта, бидејќи нема електрична енергија“, рече министерот за здравство Хамад Хасан.

Снимките на социјалните медиуми покажуваат колона на чад што се издига над лакот, по моќната експлозија проследена со бел облак, а потоа и светкава топка која се шири низ небото. Оние што го снимаа настанот од високи згради, на 2 километри од пристаништето, самите беа фрлени од местото на настанот од страна на силата на експлозијата.

Луѓето покриени со крв трчаа и бараа помош, пробивајќи се низ облаци од чад и прашина низ улиците покриени со делови од оштетени згради, мебел, уништени автомобили.

Експлозијата се случи на само четири дена пред пресудата на судот на ООН во судењето на четворицата осомничени шиитски членови на Хезболах за убиство на либанскиот премиер Рафик Харири и 21 други во бомбашки напад во 2005 г. 2 км од пристаништето.

Израелските власти соопштија дека Израел, кој водел неколку војни со Либан, нема никаква врска со експлозијата и дека земјата е подготвена да обезбеди хуманитарна и медицинска помош. Шиитскиот Иран, кој го поддржува Хезболах, исто така понуди помош, како и регионалниот ривал на Техеран, Саудиска Арабија, водечка сунитска моќ.

Помошта ја понуди и Кипар, оддалечен околу 160 км, каде се слушна и експлозија.

На брифингот во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека експлозијата може да биде резултат на напад, но двајца американски официјални претставници рекоа дека првичните информации не ја поддржуваат.

Во експлозиите загинаа најмалку еден австралиски државјанин, а премиерот на земјата Скот Морисон изрази длабоко жалење за тоа.

Извор: index.hr

Advertisement