- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Продолжува скринингот во градинките, досега двајца позитивни на Ковид-19

Изолациите во училиштата - Работник
165views

Двајца позитивни на Ковид-19 се откриени досега во скринингот на вработените во градинките.

До вчера, според објавената статистика на Министерството за здравство, направени се 1340 тестови во градинките, а само во изминатото деноноќие 209.  Потврдени се двајца заразени, еден во Битола и еден во Скопје.

Advertisement

Скринингот во градинките почна на 13 мај и со него се опфатени околу 2.000 вработени. Целта е изготвување на протоколот за работа на градинките за нивно ставање во функција.

Министерот за здравство Венко Филипче неделава најави дека се работи на протоколот за згрижување на децата во градинките и оти разменуваат детали Комисијата за заразни болести и тимот од Министерството за труд и социјална политика.

Advertisement

Не прецизира кога кога се планира отворање на градинките, но кажа дека целиот процес ќе биде искоординиран со враќањето на родителите на работа.

Градинките во земјава се затворени од 10 март со владина одлука поради пандемијата на Ковид-19.

Advertisement