- Advertisement -
Правда

Путин не ја споделува светската возбуда околу ставовите на Грета Тунберг

Путин не ја споделува светската возбуда околу ставовите на Грета Тунберг-Работник
290views

Рускиот претседател Владимир Путин во средата имаше го насочи вниманието кон активистка за климатски промени, активистката Грета Тунберг, укажувајќи на енергетскиот форум истакнувајќи дека не ја споделува возбудата за нејзиниот говор на Обединетите нации минатиот месец.

16-годишната Швеѓанка го наелектризира самитот на Обединетите Нации во Њујорк кога ги осуди светските лидери за неуспехот да се справат со климатските промени, ослободејќи го бесот што го чувствуваа милиони нејзини врсници, извикувајќи: „Како се осмелувате?“

Путин, претседател на седницата на енергетскиот форум во Москва, рече: „Можеби ќе ве разочарам, но не ја споделувам заедничката возбуда за говорот на Грета Тунберг.

„Никој не и објасни на Грета дека современиот свет е комплексен и различен и … луѓето во Африка или во многу азиски земји сакаат да живеат на исто ниво на богатство како во Шведска“.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја исмеа Тунберг, додека канадскиот член на парламентот Максим Берние ја нарече алармист и психички нестабилна. Тунберг рече дека нивното исмејување на деца покажало дека нејзината порака станала „премногу гласна“ за да се справат со неа.

Путин рече дека младите кои обрнувале внимание на проблемите со животната средина треба да бидат поддржани, додавајќи: „Но, кога некој користи деца и тинејџери во лични интереси, само заслужува да биде осуден. „Сигурен сум дека Грета е љубезна и многу искрена девојка. Но, возрасните мора да сторат сé за да не ги доведат тинејџерите и децата во некои екстремни ситуации “.

Инспирирани од осамениот неделен протест на Тунберг пред шведскиот парламент пред една година, милиони луѓе излегоа на улиците низ целиот свет за да бараат од владите да преземат итни активности за климатските промени.