- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Работниците да не потпишуваат празни листови или спогодбени откази

1.8Kviews

Работниците да не потпишуваат спогодбени откази, ниту пак празни листови. Првите вакви случаи ги забележавме во странските компнаии, но и во текстилните фабрики, алармираше денеска Кристина Ампева од НВО „Гласен Текстилец“-Штип.

Таа забележува дека ваквите измами и потпишувања на спогодбени откази за работниците ќе значи дека ќе немаат никаква правна помош, а работодавачите ќе можат да ја добијат државната помош, која е дел од мерките за корона вирусот, пишува Вечер.

Advertisement

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement
Advertisement