- Advertisement -
Новости

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер ја погоди Хрватска (ФОТО и ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер ја погоди Хрватска (ВИДЕО)
278views

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени денеска ја погоди Хрватска. Според првичните информации и има повредени лица, а има и едно починато дете во градот Петриња каде што е епицентарот. 

Според официјалните податоци, земјотресот е забележан на длабочина од 10 километри, на 46 километри од главниот град на Хрватска, Загреб.

Голем број на граѓани се излезени на улица поради страв од нови земјотреси.

Земјотресот е почуствуван и во соседните земји и тоа во Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора.