- Advertisement -
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникот

Службеничката од Лозово тврди дека мобингот продолжува и по судската одлука, градоначалникот негира

Службеничката од Лозово - Работник
1.33Kviews

Ништо нема да биде ново во Новата Година за службеничката во општина Лозово Виолета Спасова Колева. Првиот работен ден во 2021 за оваа мајка на 11 месечно бебе ќе почне исто онака како што и завршија претходните три.

Колева веројатно го држи рекордот во добиени дисциплински постапки од страна на актуелното раководство на општина Лозово предводено од градоначалникот Ацо Велковски. За три години откако тој е прв човек на општината таа дури 6 пати морала да се појави на сослушување пред дисциплинската комисија за на крајот, општината да ја избрка од работа и тоа во време кога била бремена со нејзиното второ дете.

Кога пред нешто повеќе од 1 година нејзиниот случај го привлече вниманието на медиумите и два дена откако застана пред камерата на Сител, Штипска апелација донесе пресуда со која му наложи на градоначалникот Велковски да ја врати на работа одбивајќи ги сите дисциплински постапки кои општината ги водеше против неа.
Но назад на работното место Виолета не ја чекаше ништо ново, па само 3 месеци по враќањето, општината и се заканува со нова дициплинска постапка за настан кој наводно се случил пред повеќе од 19 месеци, односно пред судот да одлучи да ја врати на работа.

Повеќе на Сител.мк