- Advertisement -
Правда

„ТЕМПИРАНА БОМБА“ БИЛА ЗАБОРАВЕНА ВО ЛУЦИ: Предупредување дека главниот град би можел да летне во воздухот

„ТЕМПИРАНА БОМБА“ БИЛА ЗАБОРАВЕНА ВО ЛУЦИ: Предупредување дека главниот град би можел да летне во воздухот - Работник
121views

Експлозијата во пристаништето во Бејрут создаде кратер со дијаметар од 124 метри, што е повеќе од должината на фудбалскиот терен, при што загинаа најмалку 137 лица, додека 5.000 беа повредени, а 300.000 луѓе останаа без покрив над главата.

Advertisement

Либанските власти наредија сегашните и поранешните пристанишни службеници да бидат во домашен притвор. И додека владата, под притисок на лутите граѓани, бара одговори заради уништените животи и уништениот град, медиумите зборуваат за општото занемарување на опасноста.

Царинските службеници соопштија дека тие постојано предупредувале на голема опасност од тони експлозивни материи во пристаништето и дека шестпати оделе на суд, барајќи амтониум нитрат да биде отстранет поради безбедност. Менаџерот на пристаништето изјави дека им било кажано дека товарот ќе се продава на аукција, но тоа не се случило. Ништо не беше сторено дури пред половина година кога, наводно, тим инспектори предупредувале дека амониум нитрат може да ја „разнесе целата територија на Бејрут“.

Извори блиски до владата соопштија дека експлозивниот материјал бил чуван со години откако бил конфискуван од бродот, а медиумите го следеле товарот до бродот „Розус“, кој пловел од Џорџија кон Мозамбик и пловел кон Бејрут пред скоро седум години. Сопственик на бродот што пловел од пристаништето Натуми на Црното Море бил рускиот бизнисмен Игор Гречушкин.

Игор Гречушкин

Извештаите за причините за промена на правецот на бродот во средина на патувањето се контрадикторни, а во некои се спомнуваат технички проблеми, а во други дека бизнисменот останал без пари и им наложил на екипажот, претежно Украинци, да отплови во пристаништето во Бејрут и да земе дополнителен товар за финансирање на патувањето. Сепак, Грчушкин не платил пристанишни даноци, па бродот останал во пристаништето.

Капетанот на бродот, Борис Прокошев, рече дека во тоа време сопственикот го напуштил бродот и екипажот и не им пружал никаква помош, па останале таму во некакво заробеништво. Прокошев за радиото „Ехо Москва“ изјави дека му пишува на рускиот претседател Владимир Путин секој ден и дека на крајот екипажот морал да продава гориво и да ангажира адвокат.

Поморска веб-страница во тоа време објави дека екипажот седел на лебдечка бомба и дека капетанот им кажал на руските медиуми дека товарот е амониум нитрат, дека е експлозивен и дека морнарите живееле 10 месеци на барел барут.

Бејрут

На морнарите на крајот им било дозволено да заминат, а бродот останал во пристаништето во Бејрут, а нитратот на амониум, наводно, бил растоварен во 2014 година и сместен во Магацин бр 12, без соодветни безбедносни мерки. Тој остана таму до експлозијата.

Членовите на екипажот тврдат дека сопственикот сепак им должи десетици илјади долари. Тој, наводно, живее во Кипар и не коментира за тоа што се случило.

ЛЕБАНОНСКО ЗНАМЕ ВО ИСРАЕЛ

Либанското знаме лета на плоштадот Јитзак Рабин во Тел Авив, како знак на солидарноста на Израел со Бејрут, што ретко може да се види. Знамето беше кренато иако Израел технички беше во војна со Либан со децении, со оглед дека смета дека најголем непријател на Израел е Хезболах, либанска муслиманска шиитска вооружена група, поддржана од Иран. Градоначалникот на Тел Авив Рон Хулде рече дека „човештвото е над секој конфликт“.

Извор: novosti.rs

Advertisement
Advertisement