- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Туристичките агенции најавуваат протест, кризата го уништи секторот

248views

Туристичките агенции пред колапс. Интерес за патувања речиси и да нема, а сезоната веќе одминува. Бараат финансиска помош од државата, во спротивно најавуваат протести.

Туристичките работници велат дека од заработката за време на летната сезона живеат цела година. Со оглед на тоа што годинава речиси и да немаат работа, се плашат дека на есен голем дел од нив ќе стават клуч на врата.

Advertisement

Доколку државата не најде начин како да им помогне на туристичките работници, околу 5.000 луѓе може да останат без работа.

Извор: Лидер

Advertisement
Advertisement

Advertisement