ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Узунов: На газдите не може да им се каже колкава плата да земаат, но може да им се стави поголем данок

Узунов - Работник
65views

Универзитетскиот професор Ванчо Узунов кој беше еден од главните протагонисти на идејата за враќање на средната класа преку оданочување на побогатите, во изјава за Слободен печат вели дека нашето општество се покажало како неспремно да го спроведе прогесивното одночување, односно дека лобирањето на богатите се покажало како помоќно.

Според него, токму прогресивното оданочување е единствениот начин како да се земе дел од големите профити на газдите, но и да се влијае на поголеми плати на работниците во услови кога, како што објави директорката на УЈП Сања Лукаревска, газди си делелат плати од 50.000 евра, а на вработените им даваат „минималец“

Повеќе на Слободен Печат

Advertisement