- Advertisement -
МакедонијаПравда

(ФОТО) Мини протест против поскапувањето на струјата во Прилеп

(ФОТО) Мини протест - Работник
466views

Неколку десетици граѓани протестираа во Прилеп против поскапувањето на струјата.

Протестот во Прилеп го организираше општествената организација „Пролетер”. Побарано е Владата итно да го раскине неславниот договор со ЕВН, приватниот дистрибутер на електрична енергија во РСМ, кој со години го злоупотребуваше монополот даден од Владата, простување на сите камати од сметките на ЕВН што граѓаните до сега не ги платиле бидејќи сметаат дека високите сметки генерирани од ЕВН се главната причина за нивно неплаќање на време.

Advertisement

Во изминативе денови во Македонија граѓаните во повеќе градови масовно излегоа на протест со барање итно да се поништи последната одлука на Регулаторната комисија за енергетика за зголемување на цената на електричната енергија. Регулаторната комисија веднаш да ја стави вон сила одлуката за зголемување на цената и да ја намали цената за 46 отсто.

Advertisement
Advertisement

Извор: Лидер

Advertisement