Предлог-измените на Законот за работни односи на дневен ред на две собраниски комисии

Собраниската Законодавно-правна комисија денеска ќе ја одржи 129 седница, додека Комисијата за труд и социјална комисија треба да го продолжи

Прочитај повеќе

Ампева: Не сме вклучени во новиот Закон за работни односи и како здружение се оградуваме од истиот

Фејсбук статус на Кристина Ампева, Гласен Текстилец: ВАЖНО Бидејќи ми стасуваат прашања од вчера дали сме вклучени како здружение во

Прочитај повеќе

На просветните работници согласно колективните договори им следува надоместок за плата за време на штрајк

Анализа на адвокат Александар Димитријевиќ Последниот период во тек е штрајк на просветните работници кои се одлучија на ваков радикален

Прочитај повеќе

За ОРМ неприфатливи се предлозите за измененување на Законот за работни односи

За членките на Организацијата на работодавачи на Македонија неприфатливи се предлозите за измененување на Закон за работни односи, предложени од

Прочитај повеќе

Работодавачите се противат на новиот закон за работни односи кој е во Собрание по скратена постапка

Бизнис секторот со сериозни забелешки околу предлог измените во Законот за работни односи кој е во собраниска процедура. Се согласуваат

Прочитај повеќе

8 март низ призма на член 6 став 2 од Законот за работни односи

8 март низ призма на член 6 став 2 од Законот за работни односи (2) На жените и мажите мораат

Прочитај повеќе

Што треба да знаеме пред да вработиме малолетно лице?

Што треба да знаеме пред да вработиме малолетно лице? Согласно Законот за работни односи, договор за вработување дозволено е да

Прочитај повеќе

Изречени првите казни за недела неработен ден

Во првата неработна недела од годинава, на втори јануари се извршени 38 надзори од страна на трудовите инспектори при што

Прочитај повеќе

Новиот Закон за работни односи: Се‘ уште не донесен, а веќе има маани

Пишува: Бобан Илијевски Новиот Закон за работните односи се‘ уште е во фаза на изготовка. Работодавачите велат дека има уште

Прочитај повеќе

БИТИЌИ ЗА ТВ 24: 2022 ТРЕБА ДА БИДЕ ГОДИНА НА ЕКОНОМСКО ОПОРАВУВАЊЕ

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во емисијата 24 анализа рече дека во 2021 ни се случи непредвидлива енергетска криза

Прочитај повеќе