- Advertisement -
Занимливости

Богатството на Марк Цукерберг порасна на 100 милијарди долари

Богатството на Марк Цукерберг порасна на 100 милијарди долари - Работник
467views

Акциите на „Фејсбук“ скокнаа откако компанијата започна нова услуга за кратки видео клипови.

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, се зголеми на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратки видео клипови.

Компанијата во средата го лансираше Instagram Reels во САД, конкурент на кинеската апликација TikTok, според Хина. Акциите на Фејсбук скокнаа повеќе од шест проценти во четвртокот.

Уделот на Закерберг е 13 проценти.

Тој им се придружи на основачот на Амазон, Џеф Безос и Бил Гејтс од Мајкрософт во супербогатиот клуб со средства од повеќе од 100 милијарди американски долари.

Постојаниот раст на моќта и богатството

Газдите на технолошки гиганти во последно време се наоѓаат под лупа заради постојаниот раст на моќта на нивните компании и личното богатство.

Фејсбук, Амазон, Епл и Гугл се меѓу најголемите победници во карантин поради пандемијата на вирусот корона, бидејќи сè повеќе луѓе купуваат, се забавуваат и се дружат преку Интернет.

Богатството на Цукерберг се зголеми за повеќе од 22 милијарди долари оваа година, а повеќе од 75 милијарди долари на Безос, според податоците на Блумберг.

Извор: balkans.aljazeera.net