- Advertisement -
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

(ВИДЕО) КСС на протестот ги повика пратениците да го подигнат гласот против кршењето на законите

МВР ја загрозил безбедноста - Работник
168views

На протестот на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС , синдикатот се обрати пред Собранието испраќајќи порака до народните пратеници да го подигнат гласот против кршењето на законите, колективните договори и меѓународните конвенции на Меѓународната организација на трудот кои Македонија ги има ратификувано, а со тоа и се има обврзано да ги почитува и применива.

Од КСС рекоа дека пратениците ги носат законите, ја бираат Владата, а таа ги крши законите. Им порачаа дека тие се избрани од работниците и дека треба нив да ги претсатвуваат, повикувајќи ги да им се придружат и да го подигнат гласот против кршењето на законите коишто ги носат.

Advertisement

 

Протестот на КСС започна од пред МРТВ, продолжи преку Собрание и заврши пред Владата каде неколкумина синдикални лидери одржаа говори пред присутните на протестот.

Advertisement
Advertisement

 

Advertisement