- Advertisement -
Правда

(Видео) Протест на средношколците против загадениот воздух

Протест - Работник
451views

Се повеќе средношколци започнаа да се собираат пред Владата, во знак на протест против загадувањето на воздухот, како дел од движењето „Зелена Револуција“ . Еден од нашите новинари успеја да сними кратко видео од протесниот марш на дел од средношколците низ улицата Македонија.

Во продолжение погледнете го видеото:

 

Средношколците со заштитни маски и транспаренти прво излегоа во училишните дворови со пораки за „Чист воздух“ и порачаа „Сакаме чист воздух!“ и „Зелено Скопје“.