НовостиПравдаСветот на работникот

Вработените во „Еуроникел“ на блокади: Немаме пари за храна, а државата ни должи 1,2 милион евра ДДВ за август

   Време за читање помалку од минута

Вработените во „Еуроникел индустри“, поранешно „Фени“, точно напладне денес излегоа на протест пред фабриката и го блокираа патот Кавадарци – Дреново. По неколкуте неуспешни средби со претставници од Владата за поврат на ДДВ, тие се одлучија на ваков чекор за да се чуе нивниот глас. Претседателот на Синдикатот, Миле Ѓорѓиев, вели дека 800 вработени сè уште чекаат плата за октомври, а единствен начин во овој момент да се исплатат платите е државата да им исплати ДДВ за август во висина од 1,2 милион евра оти досегашниот сопственик ГСОЛ се откажал од фабриката.

Повеќе на Макфакс

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *