- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Две светиниколски конфекции остануваат затворени до понеделник

151views

Светиниколските фабрики „Мода“ и „Кемтекс“ ќе бидат затворени до понеделник, информираше за МИА директорот, Ангел Димитров. Од досегашниот скрининг во двете конфекции се покажа дека 45 работници се заразени со коронавирусот, од кои 15 се претходно откриени пред масовното тестирање, кое е направено со одлука на раководството на двете конфекции.

-Добро е што од нашите две фабрики 80 отсто од позитивните случаи се асимптоматски, доколку не го направивме скринигот заразата ќе се ширела во погоните. Одлуката што ја донесовме за скрингот е добра и во моментов чекаме резултати за 90 работници, вели Димитров.

Advertisement

Тој истакна дека со оваа состојба, испораката на производите за партнерите ќе биде пролонгирана за две недели. Производите требало да се испорачат до 31 јули, но сега ќе се пролонгира за две недели и се надева дека партнерите нема да им испорачат казнени пенали.

Advertisement

Advertisement
Advertisement