- Advertisement -
Правда

Денот кога атомската бомба уништи еден град: 75 години од бомбардирањето на Хирошима

75 години од бомбардирањето на Хирошима - Работник
331views

Првиот напад на атомска бомба во историјата уби 140.000 луѓе

Големото ѕвонче заѕвони во четвртокот наутро во Хирошима на 75-годишнината од првиот напад на атомска бомба во историјата, на почетокот на комеморативната церемонија од која градоначалникот ги повика сите земји да го отфрлат себичниот национализам и да се обединат во борбата против сите закани.

Поради анти-епидемиски мерки, влегувањето во Меморијалниот парк за мир за комеморативната церемонија годинава беше ограничено на преживеаните и нивните семејства.

Advertisement

Со оглед на значењето на 75-годишнината од бомбардирањето, во кое загинаа 140.000 луѓе, и покрај епидемијата „ковид-19“, градските власти, со строги мерки на претпазливост, сепак одлучија да одржат комеморација.

– На 6 август 1945 година, атомска бомба го уништи нашиот град. Тогаш беше речено дека ништо нема да порасне тука во наредните 75 години, а сепак Хирошима се опорави и стана симбол на мирот – рече градоначалникот Казуми Матсуи.

Advertisement
Advertisement

Загинаа 140.000 луѓе

Небото беше ведро на 6 август 1945 година, кога во 8.15 часот наутро американскиот бомбардер Енола Геј фрли атомска бомба врз градот во која загинаа 140.000 луѓе во истиот ден и во следните недели.

Во четвртокот, точно во моментот кога експлодирала бомбата, заѕвонило големо ѕвонче, додека оние што се собрале во Меморијалниот парк во силната летна жештина тивко им оддавале почит на жртвите.

– Следи зајакнување на национализмот, што доведе до Втора светска војна и напад со атомска бомба. Никогаш не смееме да дозволиме да се повтори ова болно минато. Граѓанското општество мора да го отфрли егоцентричниот национализам и да се обедини против сите закани, рече Матсуи.

Премиерот Шинзо Абе традиционално беше на комеморацијата, но оние собрани, кои беа значително помал број од претходните години, одржуваа физичко растојание и главно носеа заштитни маски.

Три дена по Хирошима, падна уште една атомска бомба врз градот Нагасаки. Јапонија капитулира на 15 август, отворајќи го патот за крајот на Втората светска војна.

Извор: telegraf.rs

Advertisement