- Advertisement -
НовостиПравдаСветот на работникот

ДИЖС: Во тек е постапката за одобрување вработувања на нови инспектори

ДИЖС: Во тек е постапката - Работник
76views

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) го достави Планот за вработување за 2021 година и очекува позитивен одговор, откако Владата донесе одлука Министерството за финансии со највисок приоритет да одобри вработувања на нови инспектори.

– Побарано е одобрување да се вработат девет инспектори за животна средина, двајца водостопански инспектори и еден инспектор за заштита на природата, односно, би се вработиле вкупно 12 инспектори, со што би се покриле сите региони, вклучително и тие кои до сега немаа на располагање ниту еден инспектор, соопшти ДИЖС.

Advertisement
Планот за вработување, додаваат, треба да се одобри од Министерството за финансии, Министерството за информатичко општество и администрација и Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците.

Advertisement
Advertisement