- Advertisement -
Наука

Европскиот „Солар орбитер“ првпат помина покрај Сонцето

241views

Леталото „Солар орбитер“, лансирано во февруари, првпат се приближи до Сонцето, поминувајќи на далечина од 77 милиони километри од него.

Леталото беше испратено со цел да се разбере динамичното однесување на Сонцето. Леталото сега се наоѓа помеѓу орбитите на Венера и Меркур.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк 

Advertisement
Advertisement