- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Железничкиот сообраќај нормализиран

495views

По петдневен прекин, од вчера нормално, според возниот ред, функционира патничкиот железнички сообраќај, додека товарниот е воспоставен во текот на вчерашниот ден.

Машиновозачите го прекинаа протестот што го почнаа во вторникот откако од раководството им ветија дека ќе им се исполни барањето додатокот за квалитет да им се зголеми од 30 на 40 проценти. Со тоа на нивните сметки со наредната плата ќе легнат уште 1.000 до 1.500 денари. Со протестот тие се изборија и за подобри услови за работа, пишува Вечер.

Advertisement

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement

Advertisement
Advertisement