- Advertisement -
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Заразен и вработен во штипскиот затвор, но не контактирал со осудениците

Затвор во Штип
213views

Вработен во штипскиот затвор позитивен на коронавирусот, среќа е што немал контакт со осудениците, бидејќи вечерта, кога последен пат бил на работа, стражарел на една од набљудувачниците. Петмина од неговите колеги кои биле во смената се испратени во изолација. Немаат симптоми, па се очекува деновиве и да се вратат на работните места.

Директорот на Затвор-Штип, Мики Тодоров вели дека веќе трети месец во установата се почитуваат сите протоколи, а осудениците добиваат и дополнителни дезинфекциони средства.

Advertisement

Повеќе прочитајте на Плусинфо.мк

Advertisement
Advertisement