- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

За една година во стопанството поделени речиси 40 илјади откази!

За една година во стопанството - Работник
131views

Речиси 40 илјади работници е разликата на пазарот на труд во март годинава во однос на истиот месец лани. Официјалните податоци велат дека на крајот од првото тромесечие годинава невработени биле 145.327 граѓани, а лани во истиот период бројот на невработени изнесувал 107.732 лица. Од власта велат дека со актуелните, но и со нови мерки бројот на невработени ќе се намалува и работниците ќе се вратат на своите работни места. Стопанствениците пак се скептични дека во блиска иднина тоа може да се случи.

Повеќе на Денар.мк

Advertisement

 

Advertisement

Advertisement
Advertisement