- Advertisement -
ЗанимливостиНаука

Измислена заштитна маска низ која може да се јаде

180views

Истражувачи од Израел успеале да направат заштитна маска за лице низ која може да се јаде, односно не треба да се симнува за време на јадење.

Со помош на далечински управувач, маската се отвора и може да се јаде, дизајнирана е за да се употребува при посета на рестораните.

Advertisement

Функционира така што со стискање на раката се отвора предниот дел, да може јадењето да помине низ маската до устата.

„Маската механички се отвора со помош на далечински управувач, а може да се отвори и автоматски кога ќе се приближи храната до устата“, рече Асаф Гителис, потпретседателот на компанијата „Автипус патент и изуми“ која ја направила маската со седиште во Тел Авив.

Advertisement

„Со користење на маската може да јадете и да пиете и да уживате. Целосно сте заштитени од коронавирусот“, напомена Гителис.

Од компанијата соопштија дека за неколку месеци ќе почнат со производство, и овој производ е патентиран. Цената е од 0,85 до 2,85 долари.

Извор: Сител

Advertisement