- Advertisement -
ЕкономијаИнтервјуаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Наумов за Локално: Со бескаматните кредитни линии спасивме илјадници работни места

Наумов за Локално - Работник
109views

Не стивнува интересот за бескаматните кредитни линии наменети за компаниите,трговците и занаетчиите. Најбројни меѓу барателите се фирми од областа на транспортот и угостителството, а веднаш зад нив се услужните дејности,

„Среќни сме што можеме да кажеме дека во овие тешки времиња со двете бескаматни линии ја подржавме ликвидноста на речиси 1400 домашни компании, а уште поважно е што успеавме да помогнеме во зачувувањето на околу 18.000 работни места“, вели во интервју за „Локално“ директорот на Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје, Кире Наумов.

Нема дилеми дека земените кредити ќе бидат вратени, пред се поради исклучително поволните услови, меѓу кои можноста за користење грант компонента но и фактот дека се бескаматни, истакнува тој.
 
Повеќе на Локално.мк