- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Околу 60,000 мигранти го напуштаат Тајланд поради ширењето на корона вирусот

Околу 60,000 мигранти - Работник
184views

Речиси 60,000 мигранти кои работат во Тајланд биле принудени да ја напуштат земјата, откако по наредба на Владата биле затоврени трговските центри и голем број на деловни субјекти поради епидемијата на корона вирусот.

Тајланд ги затвори границите, а луѓето биле советувани да останат дома и да запрат со нивите деловни активности за да се запре ширењето на вирусот. Според тамошните медиуми, Премиерот Прајут Чан – ча се очекува во четврток да прогласи вонредна состојба.

Advertisement

Од Министерството за внатрешни работи на Тајланд рекле дека околу 60,000 мигранти од градовите Лаос, Камбоџа и Мјанмар од вчера се враќаат во своите земји. Досега во Тајланд се регистрирани 934 случаи на заразени од Ковид – 19, со тоа Тајланд е на второ место по бројот на заразени во Југоисточна Азија.

Advertisement

Advertisement
Advertisement