- Advertisement -
Занимливости

Пилотите на Су-27 не можат да се одморат, американските „Посеидони“ не се откажуваат од Црното Море

Пилотите на Су-27 не можат да се одморат, американските „Посеидони“ не се откажуваат од Црното Море - Работник
237views

Руски борбени авиони го пресретнаа американскиот шпионски авион над Црното Море по трет пат за помалку од седум дена.

Рускиот борбен авион Су-27 беше подигнат откако американскиот шпионски авион П-8А „Посејдон“ повторно беше забележан над Црното Море, кој, како што е наведено, ги „скенирало“ руските јужни граници, пренесува Раша Тудеј.

Радарот го открил авионот во неутрални води во понеделникот, а потоа бил пресретнат од страна на борбен авион Су-27, чиј пилот од безбедно растојание потврдил дека станува збор за споменатиот американски авион, објави руското Министерство за одбрана.

П-8А „Посејдон“ потоа го смени курсот и почна да се оддалечува од руската граница, а Су-27 се врати во базата.

„Повреда на воздушниот простор не е дозволено“, посочи руското Министерство за одбрана во изјавата.

Ова е трет пат од четвртокот кога американските авиони се најдоа над Црното Море. Авионот П-8А „Посејдон“ беше забележан во четвртокот и петокот, а во двата случаи руската авијација реагираше со подигање на авионот Су-27.

Извор: rts.rs