Занимливости

Поради страв од корона на туристите им се забранува да ги допираат мајмуните

87views

Гибралтар им забрани на туристите да ги допираат популарните берберски макаки мајмуни од страв дека припадниците на оваа врста би можеле да се заразат со корона вирус.

Владата на оваа британска колонија го усвои законот со кој допирањето на мајмуните во најголемиот број на случаи е забрането, пренесува Гардијан.

Во соопштението на владата се истакнува дека ќе бидат преземени строги мерки, како би се спречил контактот со макаките.

Берберските макаки е единствената европска популација на мајмуни во дивина и популарна туристичка атракција. Локалните преданија велат дека доколку овие мајмуни исчезнат, Гибралтар повеќе нема да биде британска колонија.

Извор: Лидер