- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Протест на работници од „Еурокомпозит“, бараат исплата на заостанатите придонеси

Протест на работници - Работници
287views

Со речиси едночасовна блокада на патот Прилеп-Плетвар, работниците прогласени технолошки вишок и вработените од прилепски „Еурокомпозит“ го изразија револтот за неспроведувањето на Законот за исплата на придонесите, донесен од Собранието во октомври минатата година.

Според Пеце Велјаноски од Иницијативниот одбор на работниците прогласени технолошки вишок, револтот се зголемил кога новоназначениот претставник на државниот капитал ги известил дека Антикорупциска забранила до изборите активности за спроведување на Законот за исплатата на заостанатите придонесите, пишува Курир.

Целосниот текст прочитајте го тука