- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Путин: Цел април ќе биде неработен – работниците ќе земаат редовни плати

Путин: Цел април ќе биде неработен - Работник
150views

Рускиот претседател Владимир Путин во денешното обраќање кон нацијата рекол дека април ќе биде нерботен поради ситуацијата со корона вирусот.

„Донесов одлука да го продложам режмот на неработни денови до крајот на месецот и нагласувам – со редовни плати на работниците“, рекол Путин во обраќањето кон нацијата.

Advertisement

Рускиот претседател истакнал дека лекарите се на правата линија на одбраната од епидемијата на корона вирусот, како и дека во Москва и понатаму е сериозна ситуацијата.

Рускиот лидер нагласил дека колку ќе бидат ригорозни мерките во регионите ќе зависи од епидемиолошката ситуација.

Advertisement

Путин додал дека во наредниот период треба да се соочуват работните места и приходите на граѓаните.

Advertisement