- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Работниците од „Кромберг и Шуберт“ заминуваат на принуден одмор

Работниците од „Кромберг и Шуберт“ - Работник
375views

Во претходните 3 месеци од фабриката биле отпиуштени 200 до 300 работници, поради намален обем на работа.

Речиси 6 илјади работници вработени во битолската фабрика за автомобилски делови „Кромберг и Шуберт“ заминуваат на колективен одмор. Компанијата донела одлука ваквата мерка да ја спроведе поради отежнатото тргување со клиентите од странство поради затворените граници и кризата со корона вирусот.

Ваквата информација ја објави Телма од каде велат добиле официјална потврда од најголемата странска инвестиција во ИЗ„ Жабени“ во Битола, објави Слободен Печат.

Целосниот текст прочитајте го тука