- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовости

Регулаторна одлучи: Бензините поскапуваат од полноќ

Горива- Работник
178views

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголеми за еден денар за литар и ќе изнесува изнесува 60,50 денари. Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголеми исто така за 1 денар и ќе се продава за 62,50 денари за литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), се зголемија за половина 1,5 денари за литар и чинат по 53 денари.

Со одлуката на РКЕ за 1,02 денари за килограм се зголеми и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и изнесува 27,481 денари.

Ова е трета недела по ред како се зголемуваат цените на горивата. Како причина за промена на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат намалените референетни цени на светскиот пазар во изминатите седум дена на бензинот во просек како и повисокиот курс на денарот во однос на доларот. 

Извор: Сител