- Advertisement -
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

Се‘ уште се чека за законското решние за неработна Недела – по три месеци само драфт верзија на законот

Се‘ уште се чека за законското решние - Работник
339views

Доцни законското решение со кое неделата требаше да биде прогласена за неработен ден. Оваа одлука Владата ја донесе на почетокот на ноември и требаше во рок од 14 дена Министерството за труд и социјална политика да подготви законско решение, но по три месеци од одлуката досега стигнавме само до две драфт верзии на законот кои се направени со користење на искуства од земјите во кои недела е неработен ден. Според министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, во дел од дејностите не може во целост да се воведе недела да биде неработен ден, односно работниот процес не може да запре и во недела.

Повеќе на вечер.прес

Advertisement

Advertisement