- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Синадиновска Арсовска: Мора да има континуитет во мерката за поддршка за плати и придонеси за вработените во угостителскиот сектор

Просечната плата - Работник
356views

Вработените во угостителскиот сектор стравуваат за своите работни места, стравуваат дали ќе имаат плата и здравствено осигурување.

Ова во изјава за Курир го истакна Марија Синадиновска Арсовска од Иницијативниот одбор за организирање настани. Вели одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти била очекувана, но посочува дека мора државата да продолжи со финансиска поддршка кон овој сектор.

-Континуитет мора да постои во мерката за поддршка за плати и придонеси за вработените, бидејќи ако не продолжи оваа мерка овој месец сите ќе ги отпуштат вработените. Илјадници луѓе ќе останат без работa. Алармот досега требаше да биде вклучен. Околу 17.000 вработени чекаат исплата на платите за февруари и март, немаат можност за здравствено осигурување, стравуваат за своите работни места, вели за Курир Синадиновска Арсовска.

Повеќе на Куир.мк