- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Таксист заболен од корона вирус

Таксист заболен од корона вирус - Работник
243views

Со симптоми, а потоа и потврден тест на Ковид-19 на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип е примеn маж, кој возел такси во Штип.

Информацијата ја потврдија во Центарот за јавно здравје во Штип, каде се обидуваат да ги лоцираат сите негови контакти. Заболениот не работел неколку дена, откако ги почувствувал симптомите. Меѓутоа, колку време бил инфективен, тешко е да се каже. Човекот бил прилично комуникативен, што дополнително ја комплицира ситуацијата.

Advertisement

Дополнително усложува тоа што сопругата на заболениот е медицинско лице, меѓутоа цело време била во заштитна облека во ординацијата каде работи.

Извор: Сител

Advertisement
Advertisement