- Advertisement -
Занимливости

Тие не се откажаа и покрај негативните критики: 24 години од огромниот хит „Wannabe“, симбол на поп културата

24 години од огромниот хит „Wannabe“, симбол на поп културата - Работник
173views

Во 1996 година, синглот се најде на сите хит-топ листи во светот, заземајќи го првото место во дури 37 земји

Wannabe е деби-сингл на поп групата Spice Girls, која на овој ден во 1996 година го завзема 1-то место на списокот на најдобрите британски синглови.

Песната е напишана од членови на групата, со помош на продуценти и текстописци Мет Роу и Ричард Станард, за време на нивната прва професионална работилница за текстописци. Wannabe го отвори албумот Spice, кој беше објавен во ноември 1996 година.

Advertisement

Wannabe е привлечна танц-поп песна во која се појавуваат Мел Би и Гери Халивел. Нејзините зборови зборуваат за женско пријателство што е поважно од љубовната афера, така што песната стана симбол на женско зајакнување и највлијателно од целата филозофија „Спајс девојки“.

Иако музичките критичари не беа воодушевени, Wannabe се најде на сите хит-топ листи на светот, заземајќи го првото место во дури 37 земји. Во тоа помогна провокативното видео на кое се гледа како девојките непоканети влегуваат во „аристократска“ забава каде што прават неред.

Advertisement
Advertisement

Со синглот, но и со целиот деби-албум, членовите Ема Бантон, Мел Б, Мел Ц, Гери Халивел и Викторија Бекам го зацементираа нивниот планетарен успех, кој го одржуваа во следните неколку години.

Студискиот албум „Спајс“ продаде повеќе од 31 милиони примероци ширум светот, со што стана најпродаваниот албум на женска музичка група во историјата.

Групата продаде вкупно 85 милиони албуми, правејќи ги и двете најпродавани женски групи на сите времиња и најголем британски хит од Битлси. „Time“ ги нарече „најпрепознатливото лице“ на британската поп култура во средината на 90-тите години.

До мај 1998 година, девојките заработиле неверојатни 800 милиони долари. Под раководство на менаџерот Симон Фулер, Спајс девојките станаа глобален феномен, станувајќи редовен дел од светските медиуми.

Тие беа активни до 2000 година, па ја обновија соработката за турнејата 2007-2008 година. Тие повторно се обединија во 2012 година, потоа во 2018 година и заедно се до денес.

Извор: Telegraf.rs

Advertisement