- Advertisement -
ЗанимливостиНаука

Трамп го забрани „ТикТок“. Дали истото се случува во Европа?

Трамп го забрани „ТикТок“. Дали истото се случува во Европа? - Работник
228views

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе ја забрани „ТикТок“, кинеската платформа за објавување видео содржини, во Соединетите држави. Тој додаде дека може да го стори тоа преку извршна наредба уште следниот ден, а причината е обвинувањата дека Пекинг краде IP адреси преку таа апликација.

„Што се однесува до„ ТикТок “, ние го забрануваме во Соединетите држави“, им рече Трамп на новинарите во авионот на „Air Force One“ во петокот, јави NBC News.

Неговата изјава се случи само неколку часа откако беа објавени извештаите во петокот дека „Мајкрософт“ бил вклучен во разговори за купување на апликацијата на кинеската компанија „ByteDance“, на која Трамп, наводно, се спротивставил. И „Мајкрософт“ и „ByteDance“ одбија да ги коментираат наводите.

Веста за забраната на Трамп за апликацијата, која е особено популарна кај тинејџерите, резултираше во бројни шеги и коментари од корисниците на Твитер, кои претежно ги забавуваат кариерите на американските инфлуенсери на „ТикТок“, посочувајќи дека тие би можеле да станат невработени за 24 часа.

Трамп пред новинарите изјави дека владата може да го забрани „ТикТок“, додавајќи дека има неколку опции.

„Бараме алтернативи за „ТикТок“ рече тој.

Во неколку наврати, тој изрази загриженост дека „ТикТок“ и другите кинески ентитети собираат податоци од американски граѓани. Американската војска веќе им забрани на своите членови да користат апликација. Претходно овој месец, Амазон ги замоли своите вработени да престанат да го користат „ТикТок“ заради „безбедносни причини“. Портпаролот на „Амазон“ подоцна изјави дека внатрешната директива е испратена по грешка и дека политиката на „Амазон“ кон платформата не е променета, но сето тоа покажа зголемена загриженост за „ТикТок“ што беше откриено минатиот месец за тајниот пристап до лозинките и до содржината на уредите на „apple“.

Сопствениците на „ТикТок“ го признаа ова во 2019 година, но тогаш тврдеа дека ќе ја прекинат таа опција.

„ТикТок“ автоматски собира информации за гео-локација на корисникот, IP адреса, уникатни идентификатори и содржина на пораки што се разменуваат во рамките на апликацијата.

Администрацијата на Трамп веќе некое време се заканува дека ќе ја забрани апликацијата во САД, оправдувајќи ги загриженоста за врските со апликацијата и Кина. ByteDance, од друга страна, цело време тврди дека тие никогаш не би дале кориснички податоци на кинеската влада. Тие посочуваат дека сите сервери користени за водење на апликацијата се всушност во САД, а компанијата ја води Американец.

Експертите посочуваат дека безбедносните слабости во „ТикТок“ не се посериозни од ранливостите во другите апликации, како „Фејсбук“, и додаваат дека „ТикТок“ е барем повеќе подготвен да соработува и да ги корегира слабостите отколку во некои други компании.

Други истакнуваат дека ТикТок може да стане платформа за ширење лажни информации и разни теории на заговор, како и другите платформи.

ТикТок е присутен во САД од 2018 година, а според некои податоци, во таа земја има 80 милиони корисници. Кога станува збор за светот, апликацијата ја преземале 2,3 милијарди корисници. Вредноста на компанијата се проценува на 30 милијарди долари.