ПравдаСветот на работникот

Трамп ја потпиша новата забрана за имиграција

122views

Американскиот претседател Доналд Трамп ја потпиша извршната наредба за спречување на имиграцијата, во потег за кој вели дека ќе ги заштити американските работници среде економската криза од појавата на коронавирусот.

Трамп изјави дека новата 60-дневна забрана ќе важи за оние кои бараат постојан престој, или „зелени картони“ да живеат во САД, но не и за привремените работници. Забраната може да биде обновена за уште 60 дена или подолго.

Advertisement