- Advertisement -
НовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

Шахпаска: Законот за пензионирање на 64 години заглавен во Собранието

Шахпаска: Оние кои ќе работат- Работник
85views

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, вели дека Законот за пензионирање до 62, односно 64 години е стигнат до второ читање во Собранието.

„Блокиран е од опозицијата со 400 до 500 амандмани и расправата е доведена до амандманска расправа“, појаснува Шахпаска.

Advertisement

Таа вели дека Законот е предложен од страна на пратеници, а не од Министерството.

„Ги повикувам пратениците да најдат решение, затоа што нашите сознанија се дека сите амандмани се исти за преместување на рокот за важење на законот“, рече Шахпаска.

Advertisement
Advertisement