- Advertisement -
Македонија

Шест нови случаи на корона во земјава, формиран владин кризен штаб

293views

Шест нови случаи на корона вирус во државава, соопшти на попладневната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Една од нив е пациентка што синоќа допатувала од Барселона, а петмина се од Дебар.

Advertisement

Министерот информираше дека Владата формирала кризен штаб со кој ќе раководи техничкиот премиер, Оливер Спасовски, а ќе го сочинуваат министерот за здравство, за одбрана, за внатрешни работи, за транспорт и врски, за финансии, за образование и наука, надворешни работи, директорот на ЦУК и првиот човек на Дирекцијата за заштита и спасување.

Кризниот штаб ќе се состанува на дневна основа, веднаш по состанокот на Комисијата за заразни болести.

Advertisement
Advertisement

Извор: АлсатМ

Advertisement