ПравдаСветот на работникот

Шпанија: Здравствени работници се 12 проценти од заразените од Ковид – 19

   Време за читање помалку од минута

Во Шпанија околу 4.000 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус и речиси секој деветти заразен член на медицинскиот персонал го пријавил тоа, објави шпанската здравствена служба.

–Имаме некои информации што не ни се допаѓаат, треба да ги ставиме под контрола, како што е фактот дека 3.910 здравствени работници се заразени, изјави шефот на здравствената служба, Фернандо Симон на прес конференција, пишува Макпрес.

Целосниот текст прочитајте го тука