- Advertisement -
Наука

Јупитер каков што не сте го виделе досега

337views

Јупитер изгледа како џиновска огнена топка на најновата слика направена од астрономите.

Сепак, сликата не покажува како Јупитер навистина изгледа кога се гледа преку телескоп, пишува Би-би-си. Тоа е резултат на техника со која се погледнува под облаците на планетата и покажува што се крие под нив.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк 

Advertisement
Advertisement