СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

Швајцарскиот суд пресуди во корист на Lindt & Spruengli. Највисокиот швајцарски суд во четвртокот пресуди дека германскиот ланец на супермаркети Лидл

Прочитај повеќе

„Недостигот на работна сила ќе ги натера фирмите кои не исплаќаат надоместоци да го сторат тоа или ќе останат без работници“ (ВИДЕО)

Работниците и синдикатите во приватниот сектор треба да го дигнат гласот, не во смисла на воведување на законски решенија, туку

Прочитај повеќе

Собранието изгласа продолжување на кризната состојба во енергетиката

Собранието на денешното продолжение на 86-тата седница, изгласа продолжување на рокот на кризните состојби заради недостиг на електрична енергија на

Прочитај повеќе

Тренчевска: Формализирањето на неформалната работа придонесува за подобри услови за работа и поголема социјална сигурност на граѓаните

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска оствари билатерална средба со  Амбасадорката на Република Германија во Северна Македонија,  Н.Е

Прочитај повеќе

Кумановец со остар предмет нападнал вработена во болница: И ставил чаршаф преку главата и започнал да ја дави и удира

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Ф.Ј.(38) од Куманово, затоа што со остар предмет нападнал и повредил

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец ја објави програмата за „Текстилијада 6“

Фејсбук статус на Гласен Текстилец: #ТекстилИјадА6, Програма! 06.10.2022г. (четврток): 09.30 часот, отворање на ТЕКСТИЛИЈАДА 6 / TEKSTILIJADA 6 #ТекстилИјадА6 со

Прочитај повеќе

Собранието денеска ќе одлучува за кризната состојба

Собранието денеска треба да одлучува за продолжување на кризната состојба во енергетиката за уште шест месеци, од утре до крајот

Прочитај повеќе

Владата не им помага на општините во енергетската криза зашто градоначалниците се од ВМРО-ДПМНЕ а сето тоа е на штета на граѓаните, смета проф. Димитров

Професорот Константин Димитров во вечерашното гостување во централниот дневник на ТВ Сител во „Тема на денот“ во однос на барањата

Прочитај повеќе

Презентација на студија за ставови и перцепции на новинарите за транспарентноста на правосудството

Здружението на новинари на Македонија денеска организира јавна презентација на националната студија „Ставови и перцепции на новинарите за транспарентноста на

Прочитај повеќе

„Вработувањето професионални војници преку партиски огранок во Арачиново е со знаење на дезертерот Ковачевски и калфата Зечевиќ“

Коментирајќи го вчерашниот скандал од СДСМ, каде преку партискиот огранок од Арачиново повикуваат на вработување на професионални војници на денешната

Прочитај повеќе