Влада: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку ќе плаќаат помалку

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1

Прочитај повеќе

Од 1.јули поскапа струја – Бислимовски појасни што тоа ќе значи за домаќинствата и општините

-Кога ќе ја носиме новата одлука за цената на електричната енергија на регулираниот пазар што ќе важи од 1 јули

Прочитај повеќе

Бислимовски: За прв пат во Македонија ќе се воведува скалесто плаќање на потрошената електрична енергија

За прв пат во Македонија ќе се воведува скалесто плаќање на потрошената електрична енергија. Тоа ќе значи домаќинствата што трошат

Прочитај повеќе

Ковачевски: АД ЕСМ испорачува исклучиво електрична енергија произведена од домашни капацитети

АД ЕСМ испорачува исклучиво електрична енергија произведена од домашни капацитети. Не се увезува струја, вели првиот човек на компанијата Васко

Прочитај повеќе

Пешевски: Синдикалната кошничка ќе биде со повисок износ, имајќи ги предвид покачувањата на цените

Јануари е најдолг месец во годината, не според бројот на денови туку такво е чувството бидејќи е и најладен, доаѓа

Прочитај повеќе

Објавен огласот за финансиска поддршка за електрична енергија за лицата со ниски примања

 Објавен е јавниот повик за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лицата со ниски примања. За таа цел, обезбедени

Прочитај повеќе

Владата донесе одлуки за реализација на мерките за справување со енергетската криза

Владата на својата фејсбук страница објави дека ги донесе Одлуките за измена на распоредот на средствата во посебниот дел утврден

Прочитај повеќе

Бектеши: Обезбедени 60 милиони денари за над 7.500 домаќинства со ниски приходи кои ќе добиваат намалени сметки за струја од 600 до 800 денари во 2022 година

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција во Владата информираше за Програма за заштита на ранливи потрошувачи на енергија за

Прочитај повеќе

Утре подготвителна седница на РКЕ за механизмите при носење на новата одлука за цената на струјата

За утре е закажана подготвителната седница на која Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) пред енергетските компании ќе

Прочитај повеќе

Левица: Народот ја плаќа цената од либерализацијата на електричната енергија спроведувана од сите досегашни влади

Енергетската криза прогласена од Владата на почетокот од минатиот месец, наместо 30 дена, веројатно ќе потрае до крајот на грејната

Прочитај повеќе