archiveЛевица

ПравдаСветот на работникот

(Фото) Итен мораториум на отпуштањата и обештетување на работниците во износ на минимална плата

Секојдневно добиваме анонимни пријави за манипулирање и кршење на работничките права, како и зачестени масовни отпуштања поради новонастанатата криза. Најновата...
ПравдаСветот на работникот

Левица: Во фирмата „Брако“ на Анѓушев на работниците им било наложено да ги перат маските за еднократна употреба

Додека СДСМ молчи за случајот со избркани 120 работници од фирмата „Каст Инвест”, добивме нова анонимна пријава за кршење на...
ЕкономијаМакедонијаПравдаСветот на работникот

Апасиев: Да се воведе данок на луксуз за богатите, а не да се крати од работниците

Овие квазимерки на двете наши најголеми бизнис-партии се слични на „плановите“ на сопствениците за т.н. „финансиски консолидации“ во компаниите каде...
ПравдаСветот на работникот

Левица: Протест- Правда за стечајците од „Треска” – одговорност за корумпираните елити

Три децении работниците од некогашниот гигант „Треска” се принудени да живеаат во социјална маргинализација, заглавени во правните лавиринти на неправдата....
МакедонијаПравдаСиндикат

Левица: Класичен предизборен поткуп и уцена на работниците од јавната администрација

Тоа што Владата го обелодени преку министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски дека е „постигнат“ грански колективен договор...
1 2
Page 1 of 2