Препораки на МЗ за заштита од виските температури

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, во следните четири дена – од четврток до недела (21-24.07.2022), територијата на

Прочитај повеќе

МЗ: Од јануари ќе се исплаќа месечен надомест за специјализантите кои започнаа со специјализација во септември годинава

Од јануари 2022 година ќе почне да им се исплаќа месечниот надомест на приватните специјализанти кои започнаа со специјализација од

Прочитај повеќе

МОЖЕТЕ ДА ПРОТЕСТИРАТЕ, АМА ТОА Е СПРОТИВНО НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ ПРЕПОРАКИ Министерството за здравство им одговори на синдикатите

Во услови кога се заканува нов силен ковид-бран, должност на Министерството и на Комисијата е да предлагаат соодветни мерки кои

Прочитај повеќе

МЗ: Поради топлотниот бран да се ослободат од работни обврски најранливите

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, информираме дека во текот на следните два дена (од 24-25.06.2021 година – четврток

Прочитај повеќе

Почнува имунизацијата со „Спутник V“, вакцини се уште само за здравствените работници

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска почнува вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината „Спутник V“. Во поликлиниката Букурешт, пак, почнува

Прочитај повеќе

Во здравствените установи лани се вработени 446 работници

Министерството за здравство информира дека минатата година беа реализирани 446 нови вработувања во јавноздравствени установи низ државата. Од почетокот на

Прочитај повеќе

Вакцинирани 1677 здравствени работници, над 111.000 граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Вакцина против Ковид-19 примиле 1677 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница

Прочитај повеќе

Сопственикот на vaksajns.mk повикан на разговор во полициска станица

Адил Бакиу од Скопје е сопственик на домејнот vaksajns.mk, кој беше регистриран во текот на вчерашниот ден, покажуваат податоците на

Прочитај повеќе

Угостителите да затвораат во 18 часот, предлага Министерството за здравство

Утрово, на состанокот на Комисијата за заразни болести разговаравме за нов пакет на рестриктивни мерки. Нашиот предлог кој ќе го

Прочитај повеќе