ВИДЕО – Неделков: Или масовен протест или штрајк – За едно од нив ќе одлучи Советот во сабота

Или масовен протест или штрајк. Ова се двете опции за кои ќе одлучува највисокиот орган на СОНК, Советот, рече Претседателот

Прочитај повеќе

Ја вработил целата фамилија во Министерство: ДКСК бара Финансова да ја прошири истрагата против поранешниот министер Фазлиу

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) денеска на седница предложи Управата за финансиска полиција да ја прошири кривичната истрага

Прочитај повеќе

Бектеши: Обезбедени 60 милиони денари за над 7.500 домаќинства со ниски приходи кои ќе добиваат намалени сметки за струја од 600 до 800 денари во 2022 година

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција во Владата информираше за Програма за заштита на ранливи потрошувачи на енергија за

Прочитај повеќе

Министерството на Груби вработува 166 службеници

Агенцијата за администрација објавува јавен оглас за вработување на 166 државни службеници во Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците,

Прочитај повеќе

Имаат потенцијал да вработат илјадници луѓе – Зелените работни места се далеку од реалноста кај нас

Бобан Илијевски  Активистите од областа на екологијата не се согласуваат дека зелените работни места ќе станат реалност во блиска иднина.

Прочитај повеќе

Бесими – Светска банка: Поздравен Планот за забрзан економски раст

Планот за забрзан економски раст чија цел е зголемување на економскиот раст, значително зголемување на јавните инвестиции, но и силно

Прочитај повеќе

Потпишани анекси на договорот со УСАИД за зголемување на грант компонентата на 3,5 милиони долари

Министерот за финансии Фатмир Бесими, го потпиша анекс договорот за грант за партнерство за развој со УСАИД, за дополнителна сума

Прочитај повеќе

Министерството за финансии организира дебата за неформалната економија

Министерството за финансии и УНДП денеска организираат дебата посветена на детектирањето и намалувањето на неформалната економија. Најавено е обраќање на

Прочитај повеќе

Бесими: Високиот ранг на Индексот за активна транспарентност е потврда за заложбите за унапредување на фискалната транспарентност

Високото рангирање на Министерството за финансии помеѓу државните институции според Индексот за активна транспарентност за 2021 година, е потврда за

Прочитај повеќе