ВМРО-ДПМНЕ: 450.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштијата, а Николовски дели милиони на фирмите на Заеви

Над 450.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштијата, а Љупчо Николовски дели милиони на фирмите на Заеви, ова денеска преку

Прочитај повеќе

ДЗС: Под прагот на сиромаштија во 2020 година живееле 451.900 граѓани

Бројот на сиромашни граѓани кои живеат под прагот на сиромаштија во земјава во 2020 година изнесувал 451.900, покажуваат податоците што

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните тонат во сиромаштија, основните продукти поскапи за 30-50 отсто, мерките се задоцнети

Процентот на растот на инфлацијата е поголем од растот на платите во Македонија, а со тоа целосно е уништен стандардот

Прочитај повеќе

ОН: Војната во Украина многу ги погодува сиромашните држави во светот

Војната во Украина силно ги погодува најсиромашните, сее семе на политичка нестабилност и немири ширум светот, предупреди генералниот секретар на

Прочитај повеќе

„Обединети Работници“: Работа, а не празни зборови!

Движењето за социјална правда ,,Обединети работници” го изразува своето разочарување и револт кон централната власт на Република Македонија, но и

Прочитај повеќе

Македонија е трета во регионот по Албанија и Црна Гора по ризик од сиромаштија

Македонија е меѓу земјите кои лани имале висок ризик од изложеност од сиромаштија. Во земјава околу 35 отсто население е

Прочитај повеќе

Дали Марфи е во право кога вели дека сиромаштијата е ментална болест?

Некои автори и нивните книги ве „пронаоѓаат“ порано, некои подоцна. Секогаш e точно дека вистинската книга ве наоѓа во вистинско

Прочитај повеќе

Пандемијата ги зголеми луѓето во екстремна сиромаштија за повеќе од 100.000

Пандемијата на коронавирус ја продлабочи финансиската нееднаквост на најсиромашните и најбогатите луѓе во светот, пишува „CNN“, цитирајќи нов извештај. Милијардерите

Прочитај повеќе

Пандемијата во екстремна сиромаштија турна 80 милиони лица во Азија

Пандемијата на коронавирусот во крајна сиромаштија доведе 80 милиони луѓе од азиските земји во развој, покажува извештајот на Азиската банка

Прочитај повеќе

Славески: Стапката на раст од ветените 5 отсто годишно е само 0,7 отсто

На денешната панел дискусија „Четири години Заев, четири години украден живот. Доста е!“ организирана од ВМРО-ДПМНЕ, свое обраќање имаше и

Прочитај повеќе