Интервју | Андреева: Апсолутно сметам дека може да се воведе систем во УЈП кој ќе спречи исплаќање на плата под минималната

Разговараше: Бобан Илијевски За сметководствената професија, предизвиците и препреките со коишто се соочува, теориите од светските експерти од областа на

Прочитај повеќе

Царовска: Со унапредување на системот на евалуација до поквалитетно високо образование

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска им посака успешна работа на членовите на Одборот за евалуација на високото

Прочитај повеќе

(ИНТЕРВЈУ) Кочовски: Фаворизирањето на профитот пред работниците, ќе доведе до колапс на системот

Бобан Илијевски Покрај синдикатите коишто се залагаат за подобрување на работничките права, постојат и здруженија коишто се формирани за да

Прочитај повеќе

Потребен е комбиниран систем на пензионирање со флексибилна компонента, вели Јовевски

Трудовиот сектор на Левица неодамна преку фејсбук статус излезе со барање работниците да се пензионираат со 35 години работен стаж,

Прочитај повеќе

Еве што според проф. д-р Лазар Јовевски треба да се смени во трудовиот систем

Трудовиот систем претставува збир на правила и прописи коишто се однесуваат на областа на трудот. Ова една од наједноставните дефиниции

Прочитај повеќе

Јасмина Делчева Диздаревиќ: Треба да создадеме автентичен систем на образование за наши услови

Раководителката на Институтот за педагогија Јасмина Делчева Диздаревиќ во гостување за А1 он, рече дека работата на психолозите и педагозите

Прочитај повеќе

Принудени да избираат меѓу децата и работата

Македонскиот образовен систем не успева да одговори на предизвикот што го донесе пандемијата од корона вирусот, а најдобар доказ за

Прочитај повеќе

(Видео) Дали е реален увидот дека работодавачите се заштитени „како бели мечки“?

ДАЛИ Е РЕАЛЕН УВИДОТ ДЕКА РАБОТОДАВАЧИТЕ СЕ ЗАШТИТЕНИ „КАКО БЕЛИ МЕЧКИ“? Во прилог е малку подолго видео, но сметам дека

Прочитај повеќе

Левица: Уште еден “бонбона” бизнис на СДС ќе ја зароби иднината на народот

Додека вниманието на народот е насочено кон безуспешната борба на министерството за здравство со корона вирусот, “експертите” на СДС подготвуваат

Прочитај повеќе

Адеми: Учениците ќе учат од дома до 10 јуни, матурантите се ослободуваат од полагање матура

Учениците од основните и средните училишта ќе ја продолжат наставата со далечинско учење до 10 јуни, односно нема да се

Прочитај повеќе