Законот за спречување и заштита од дискриминација повторно во собраниска процедура

Новиот Предлог закон за спречување и заштита од дискриминација, во речиси идентична форма во која беше усвоен во претходниот парламентарен

Прочитај повеќе

Шахпаска: Законот за спречување и заштита од дискриминација обезбедува сигурност и заштита на правата на граѓаните

Министерката за труд и социјалана политика Јагода Шахпаска денеска учествуваше на Националната конференција за недискриминација организирана од страна Мрежата за

Прочитај повеќе

Владата го усвои предлог – законот за спречување и заштита од дискриминација

Владата денеска повторно го разгледа и усвои Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација, кој ќе биде испратен до Собранието

Прочитај повеќе

Антикорупциска: Нема судир на интереси во Уставен иако одлучувал за сопствените плати

Државната комисија за спречување корупција преку соопштение информира за вчерашната одлука на Уставниот суд за стопирање на владината уредба за

Прочитај повеќе

Зошто Антикорупциска сеуште молчи?

Автор: Бобан Илијевски Слушам вчера некои од владините функционери велат дека нема ништо спорно во тоа да се даде К-15

Прочитај повеќе

Обука за улогата на укажувачите во борбата против корупцијата

Во организација на Транспаренси Интернешнл-Македонија и Државната комисија за спречување на корупција денеска во Скопје ќе се одржи обука на

Прочитај повеќе

Предизвици пред одредбите на Законот за укажувачи

Автор: Проф.Д-р Лазар Јовевски Со Законот за укажувачи се уредува заштитеното пријавување, правата на укажувачите, и постапувањето и обврските на институциите

Прочитај повеќе

(Видео) Шеста епизода од „понедалнички кафе муабет“: Закон за спречување и заштита од дискриминација

Закон за спречување и заштита од дискриминација (поврзаноста со трудот) Изготвена и промовирана Национална студија за безбедност и здравје при

Прочитај повеќе