- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Вработена во градинка во Битола е заразена со коронавирус

242views

Според последната статистика на Министерството за здравство може да се забележи дека е зголемен бројот на тестирања, за разлика од изминатите денови, односно биле направен 460 тестирања. Сепак од министерството појаснуват дека од вкупниот број на направени тестови во изминатото деноноќие, 225 теста се направени во рамките на скринингот од градинките.

-Преку ИЈЗ тестирани се 135 лица од Битола, каде е регистриран 1 позитивен случај, а преку МАНУ тестирани се 90 лица од Скопје и сите се негативни, велат од министерството за здравство.

Advertisement

Министерот за здравство Венко Филипче, на вчерашната прес конференција истакна дека скринингот на вработените во градинките треба да заврши за десетина дена, по што градинките повторно ќе бидат отворени.

Извор: Сител

Advertisement

Advertisement